M . K . Č .
- C O K O L I S newspaper
- Sep 29, 2017
- 3 min read

Ir kaip jūs?
Įvyko M.K.Č. koncertų centro K O N K U R S A S. Įvyko, kaip įvyko. Laimėjo, kas laimėjo. Negali visų nuomonės sutapti, tuo labiau, kai nesutampa ir dėl konkursų eigos. Kaip diena, taip išreiškiamų nuomonių parabolė vis kyla. Pasisakysime ir mes.
Linksmai dienos pradžiai, įsijunkite komentarus po projekto nuotraukomis. Tik atsargiai, po pirmų dešimties gali pradėti pykinti.
Mums iškilo daug K L A U S I M Ų. Kodėl daug kas galvoja, kad sudėtos nuotraukos internete ir “like” paspaudimas automatiškai padaro juos balsuotojais ir tokių projektų komisija? Mūsų visų nuomonė yra S V A R B I , aš kitaip net nemanau, bet mes nesame kompetetingi specialistai, architektūros asai ir muzikos žinovai, kad galėtume pasakyti, kuris projektas bus įmūrytas į mūsų miesto urbanistinį audinį. Taip taip, klystu, mes asai ir žinovai, nemėgstame kampuotų pastatų, nes jie visi atrodo, kaip laidotuvių namai (įdomiai mes tuos laidotuvių namus įsivaizduojame). Mes remiamės savo grožio supratimu, jeigu sakome, kad negražu, reiškiasi negražu ir nestatom... K A S N U S P R E N D Ė, K A S G R A Ž U I R K A S N E ? Visi turime savitą pajautimą estetikai, bet gal žmonės kuriantys ir jungiantys mūsų mylimą miestą į vientisą struktūrą gali geriau nuspręsti? Jūs mums pasakysite: "Bet, kad jie nieko netvarko, o tik darko savo G R I O Z D Š K A I S statiniais”. Šiuo metu tikrai taip gali pasirodyti, einant gatve ir matant kas penktame žingsnyje statybvietes, tikrai gali įžvelgti netvarką, nebent esi A R C H I T E K T A S , tokiu atveju, kas penktame žingsnyje patiri nenumaldomą P A S I T E N K I N I M Ą savo kolegomis. Bet vis dėlto, ar mes susimąstome, kad tie žmonės žvelgia į A T E I T Į ? Jie turėtų savo galvose (tikėkimės, kad ir ant popieriaus) turėti ateities viziją šiam žemės plotui apglėbiančiam Neries ir Nemuno santaką. Ir aš tikiu, kad turi, tik kartais sunkiai matosi.
Visų antra, ar mes, eiliniai K A U N O gyventojai, suprantame ką nors apie sales, jų projektavimą ir akustikos ypatybes? Mūsų kolektyvas užsiiminėja architektūra ir mokėsi akustikos, arba bent jau bandė. Tai mokslas, ne kūryba, ilgos fizikinės formulės ir garso tyrinėjimai. Visos koncertams pritaikytos salės būna daugmaž panašios. Yra skirtingos tipologijos, kurios būna priskiriamos priklausomai nuo koncertų pobūdžio. Tad visi gali sakyti, kad jau yra kažkur tai matę, bet tik ne su mintimi, kad tai buvo nukopijuota. O jei ir kopijuota, tai tik nuo pačios geriausios koncertų salės, nes jei ji gerai padaryta, tai ir tu neprašausi. Architektai pritaiko įvairius elementus savo projektuose ir dirba su gerais akustikos ir salių projektavimu užsiimančiais specialistais, kurių nėra tiek daug. Tad nemanau, kad reikia piktintis, atradus panašumų, tarp jau esančių ir naujai projektuojamų salių.
Ir galiausiai, šiek tiek komentarų apie projektus, kurie laimėjo. Nepamirškime, laimėjo ne vienas, o trys. Su visomis trijomis laimėjusiomis studijomis bus derinamasi, kuri parengs techninį projektą. Tai reiškiasi, kuri savo idėją vystys iki tokio lygio, kad galima būtų statyti pastatą. Dabar buvo pateikti planai, schemos, vizualizacijos, tai yra koncepcija, pasiūlymas, kaip galėtų atrodyti M.K.Č. K O N C E R T Ų centras. Vaizdas, kurį matysime savo akimis, kitoje N E M U N O pusėje, gali šiek tiek skirtis nuo to, ką matome savo kompiuterių ekranuose arba Žalgirio arenos koridoriuose (iš tikrųjų, tai įdomu, kiek kauniečių nepatingėjo ir nuėjo apžiūrėti projektų ir įvertinti juos ne iš vieno, internetinėje plotmėje, pateikto paveiksliuko). Visi trys projektai yra pakankamai skirtingi, kalbantys sava estetika, tačiau, kaip daug kas įvardina, eilinės dėžutės. Mes nesutinkame su šia nuomone. Gal jie ir turi panašumų su kubu, bet taip yra tik dėl to, kad reikia įkomponuoti akustiškai gerą salę, kuri yra pakankamai aukšta. Be to, kiekvienas projektas yra sprendžiamas labai skirtingais fasadų variantais. Vienas primena skandinavišką minimalizmą, kitas sovietinį, o trečias, tarkime, rytietišką (norime nesutikti, kad arkos yra rytietiškos architektūros elementas, apsidairykite senamiestyje), jie visi yra geros, M I N I M A L I S T I N Ė S architektūros pavyzdys. Pirmą vietą gavusio projekto, visiškai išsiskiriantis kranto sprendimas, rodo, kaip kitaip Lietuviai žiūri į upę. Dažnai girdimas architektų lūpose noras atsigręžti į V A N D E N Į, labai puikiai atsispindi šiame projekte. Suformuota P R I E P L A U K A, kuri gali puikiai tarnauti Nemunui ir ateityje jame vyksiančiai L A I V Y B A I, sunaudoja dalį sklypo, kuri didžiają metų dalį būna apsemta ir nenaudojama. Nuo pastato einantis amfiteatras link upės yra pagirtinas architektūrinis elementas, kuris mūsų nuomone suteikia romantikos šiai naujai miesto daliai. Be abejo yra formuojamas ir parkas, kurio dėka labai aiškiai matosi architektų požiūris į naujai formuojamą kairio Nemuno kranto urbanistinį užstatymą.
Ir ką, norime P A S V E I K I N T I laiminguosius ir tuos, kurie ne tiek laimingi, bet vis tiek išdrįso sudalyvauti.
Comments